Stockholm Konsertkalender



If you would like to add a concert to the calendar, please send the concert listing request to: 

frimcalendar@gmail.com

Maj 2024



Fredrik Ljungkvist sax, Mattias Risberg p, David Stackenäs g, Kjell Nordeson slv
1.05.2024, 20:00
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

70:- / set



Annamia Larsson – horn
3.05.2024, 12-12:30
Stadsbiblioteket - Mallas sal
Svartbäcksgatan 17, 753 75 Uppsala

Fritt inträde



Kaotisk skräckvision!
3.05.2024, 18:00
Marabouparken konsthall
Löfströmsvägen 8, 172 66 Sundbyberg

Program:
Arnold Schönberg
sats 1 ur Stråkkvartett nr. 2, Op. 10 (1907)
ca 9 min.

Hilding Rosenberg
Stråkkvartett nr. 4 (1939)
ca 25 min.

Paus med möjlighet till förfriskningar i Restaurang Savannah

Johannes Brahms
Stråkkvartett nr. 2, Op. 51 (1873)
ca 30 min.

Stråkkvartetten HYMM:
Henrik Peterson, violin 1
Ylva Magnusson, violin 2
Mikael Crafoord, viola
Mattias Rodrick, cello



Lab H Tapes
3.05.2024, 18:30
Litteraturens Hus, Walmstedtska gården,
Sysslomansgatan 1, 753 10 Uppsala

Rieko Okuda - viola
Antti Virtaranta - kontrabas
Girilal Baars – röst, mm

Inträde – frivillig donation.



Mahakit Mahaniranon & Johannes Gammelgaard
3.05.2024, 19:30
Sångbolaget
Skolvägen 10, 121 32 Enskede

Johannes Gammelgaard - Sax
Mahakit Mahaniranon - piano & modular synt.
Per Åke Holmlander - tuba



Ivo Nilsson (tb) och Jonny Axelsson (perc)
4.05.2024, 19:00
Khimaira
Sofiagatan 1, 116 40 Stockholm

Föranmälan obligatorisk: https://khimaira.se/kontakt.html
Inträde 120:-
Insläpp genom trapphuset mellan 18.45-19.00



Alberto Pinton sax/cl/fl, Alexander Zethson p, Vilhelm Bromander b, Konrad Agnas dr
4.05.2024, 20:30
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

70:- / set



Hur låter Konsten?
5.05.2024, 14:00
Uppsala konstmuseum
Drottning Christinas väg 1E, 752 37 Uppsala

Lina Nyberg, röst,
Lisa Ullén piano,
Fredrik Ljungkvist saxofon,
Staffan Svensson trumpet,
Eva Lindal fiol,
Mauritz Agnas cello/bas,
Veslemøy Narvesen slv

fri entré



Hur låter Konsten?
6.05.2024, 19:00 (18:30)
Blinda Tigern,
Nybrokajen 11, 111 48 Stockholm

Lina Nyberg, röst,
Lisa Ullén piano,
Fredrik Ljungkvist saxofon,
Staffan Svensson trumpet,
Kjell Nordeson trummor,
Eva Lindal fiol,
Mauritz Agnas cello/bas

150 / 70:-
secure.tickster.com/sv/uz3kpfh9lvvl45z/products



Victor Guaita (viola)
6.05.2024, 19:00
Khimaira
Sofiagatan 1, 116 40 Stockholm

verk av Sciarrino, Radulescu, Olga Neuwirth mm

Föranmälan obligatorisk: https://khimaira.se/kontakt.html
Inträde 120:-
Insläpp genom trapphuset mellan 18.45-19.00



Ensemble Getögon
7.05.2024, 18:30-21 (insläpp 18:10)
Rönnells Antikvariat,
Birger Jarlsgatan 32, 114 29 Stockholm

Entré 150:-

Program:
- David Tudéns Till ljudet av dallrande luft utifrån Erik Lindman Matas poesi, för basklarinett och läsning. Kvällen till ära hör vi poeten själv i framförandet.

- Chris Moriartys G’wan, get! är musiken ur första delen i tonsättaren tillika klarinettisten Chris Moriartys getbalett.

- Anton Alfvéns En röst som en gång finns får vi för första gången på dessa breddgrader höra låtsas- aulosens klang – ett instrument sammansatt av olika delar av en klarinett, blockflöjt och saxofon till en fantasivariant av den mytomspunna antika dubbelskalmejan aulos.

- Claude Viviers duett för klarinett och violin (1975)

- Tre astrologiska miniatyrer (2019) för klarinett och accordeon av Ylva Fred

- Far from the crowd (1994) för soloaccordeon av Karmela Tsepkolenko

Medverkande:
klarinett, basklarinett – Chris Moriarty;
accordeon – Irina Serotyuk;
violin – Frieda Mossop;
och på slagverk och låtsas-aulos – Anton Alfvén



Klara Källström / Marcus Price & Isak Hedtjärn
7.05.2024, 19:00
Hägerstensåsens medborgarhus
Riksdalervägen 2, 129 32 Hägersten

Klara Källström solo cello, röst, elektronik

Marcus Price & Isak Hedtjärn: Beats på svenska
  • samplers, sequencers och trummaskiner & klarinett

T-Bana Hägerstensåsen
200 / 100:-



Vilhelm Bromander Unfolding Orchestra
8.05.2024, 20:00 (19:00)
Reimersholme Hotel
Reimersholmsgatan 5, 117 40 Stockholm

Vilhelm Bromander – kontrabas och komposition
Katt Hernandez – fiol
Elin Forkelid – tenorsaxofon
Martin Küchen – alt och sopranino saxofon
Emil Strandberg – trumpet
Mats Äleklint – trombon
Alex Zethson – piano
Dennis Egberth – trumset
Anton Jonsson – trumset
Christer Bothén – basklarinett
Mattias Ståhl – vibrafon

https://fb.me/e/7bzdbtfPb
160:-

(med Alberto Pinton bs/fl, men utan Küchen / Bothén)



SOL SOL
10.05.2024, 20:00
Krematoriet
Tussmötevägen 191, 122 64 Enskede

Elin Forkelid - saxofoner,
David Stackenäs – gitarr,
Mauritz Agnas - bas,
Anna Lund- trummor

Releasekonsert för nya albumet Almost All Things Considered
150 kr ordinarie / 100 kr student/pensionär.
I inträdet ingår ett glas bubbel eller alkoholfritt alternativ.
Nya skivan finns att köpa till specialpris just ikväll.



Jonny Wartel sax, Mathias Landaeus p, Björn Peterssen b, Henrik Wartel dr
10.05.2024, 20:30
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

70:- / set



The Death of Kalypso
10.05.2024, 19:00
11.05.2024, 19:00
12.05.2024, 16:00
moment:
Gubbängstorget 117, 122 06 Enskede

Martin Küchen med Angles, Elle-Kari och stråkar

300 / 250 / 150:-



Fredrik Ljungkvist (s) och Alex Zethson (p) Duo
15.05.2024, 17:30 – 18:15
Nacka konstall,
Dieselverkstaden, Marcusplatsen 17, 131 54 Nacka

Fri entré.



Fredrik Nordström sax, Alex Zethson p, Vilhelm Bromander b, Kjell Nordeson dr
15.05.2024, 20:00
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

70:- / set



ORD
16.05.2024, 19:00
Omnikvariatet
Dragarbrunnsgatan 53, 753 20 Uppsala

Musik av Karin Johansson i gränslandet mellan komposition och improvisation med texter av Tomas Tranströmer, Jenny Willén och Karin.

Karin Johansson – piano, preparerat piano, komposition och arr.
Jenny Willén – sång, röst
Niclas Rydh – trombon
Gunnel Samuelsson – tenorsaxofon, basklarinett
Hasse Westling – kontrabas



Mark the Music festival
18.05.2024, 19:30 (19:00)
Källarbyn
Stora Nygatan 31, 111 27 Stockholm

Nytt skivbolag firas med tre set:

19:30 Olle Vikström solo ( saxofon / klarinett / flöjt)

20:15 Channa Riedel kvartett
Channa Riedel - sång & komposition
Olle Vikström - träblås
Isabell Gustafsson-Ny - piano
Björn Lindberg – bas, synt

21.00 Johannes Gammelgaard kvartett + Mikko Innanen
Johannes Gammelgaard - tenorsax & komposition
Karl Wallmyr - trumpet
Mauritz Agnas - kontrabas
Arild Wahl - trummor
Gäst: Mikko Innanen - saxofoner

Inträde: 150:- ord, 100:- student/pensionär/f-kassa



Lütfi Özkök – porträtt
4-19.05.2024
Galleri Fotografi
Hornsgatan 42A, 118 21 Stockholm

https://gallerifotografi.se/
http://www.lutfiozkok.se/



Invigningskonsert Fylkingen Bredäng – Flyttad! Ny lokal!
19.05.2024, 19:00
Fylkingen c/o
Hägerstensåsens Medborgarhus
Riksdalervägen 2
129 32 Hägersten
T-Bana Hägerstensåsen

Austin Larkin – violin

Mattias Hållsten - shō

Tickets at the door: 150/100 SEK



Maya Bennardo
20.05.2024, 19:00
Khimaira
Sofiagatan 1, 116 40 Stockholm

Maya Bennardo solo violin, egna kompositioner



BOSSEBANDET + TRÄDEN + JONNA SJUNGER TURID
22.05.2024, 18:30
Kollektivet Livet
Stadsgårdsterminalen, 116 45 Stockholm

BOSSEBANDET – EN HYLLNING TILL BO HANSSON
Kenny Håkansson – gitarr
Bill Öhrström - munspel, slv
Peter Bryngelsson - gitarr
Mikael Svanevik - trummor
Lars Liljegren – orgel
Bobby Ringström - bas

TRÄDEN
Jacob Sjöholm - gitarr
Reine Fiske - gitarr
Sigge Krantz- bas
Hanna Östergren - trummor

JONNA SJUNGER TURID
Jonna Sandell - sång, violin
Kenny Håkansson – gitarr
Peter Bryngelsson – gitarr

300:- + avg



Susana Santos Silva (tp) + Anna Lindal (vi)
22.05.2024, 19:00
Khimaira
Sofiagatan 1, 116 40 Stockholm



Lokaljazzen 17: Erik Norström
22.05.2024, 19:00
Bio Aspen,
Hägerstensvägen 100A, 126 49 Stockholm

Vilhelm Bromander bas,
Alex Zethson piano

Gäster:
Kari Sjöstrand - saxofon
Kristoffer Alehed - trombon
Josefin Runsteen - trummor

Entré: 150 kr



Martin Küchen – Niklas Fite duo & Elbrus
22.05.2024, 19:30
Larrys Corner
Grindsgatan 35, 11857 Stockholm

förband: Elbrus

Martin Küchen – saxofon
Niklas Fite – gitarr / banjo



ENCOUNTERS #1 - Inställt!
22.05.2024, 19:30 (19:00)
Fylkingen
Gröna Stugans väg 2, 127 35 Skärholmen

T-bana: Bredäng

A space for all things experimental in music to meet, converse and find meaning in a collective context.

Aviva Endean (AU) - Clarinet
Henrik Olsson - Objects
Ryan Packard (SE/US) - Drums
Casey Moir (AU/SE) - Voice
Girilal Baars - Voice

Stockholms release för FRIM6 featuring Aviva Endean and Henrik Olsson, as well as spontaneous meetings between all invited performers.
https://frimrec.bandcamp.com/album/split-series-vol-2

Entrance: 80-100kr



Aviva Endean (cl)
23.05.2024, 18.30-20.00 (dörrar 18.00)
Omnikvariatet
Dragarbrunnsgatan 53, 753 20 Uppsala



Herman Müntzing och Emeli Ek
23.05.2024, 20:00
Hotel Hellsten
Luntmakargatan, 117 27 Stockholm

Vuxna 120 SEK
Studenter/ Pensionärer 90 SEK



Norrköpingsljud
23-26.05.2024
Norrköping

Tider och platser:http://www.norrkopingsljud.se/

bl a
25 maj (20:00) på Arbetets Museum:
Sten Sandell, Boa Pettersson och Fontana Re:Mix



algovoice: Sabiwa, Klara Lewis & Peder Mannerfelt, Scott Cazan, Niklas Dahlqvist
24.05.2024, 19:30 (18:00)
Fylkingen c/o Snickeriet
Brännkyrkagatan 95, 117 26 Stockholm



Improviserad Musik på Patons Malmgård
24.05.2024, 20:00 (19:30)
Patons Malmgård,
Tegelviksslingan 20, 116 45 Stockholm

Entré: 200kr

Första set:
OP-1 duo
Susana Santos Silva / Isak Hedtjärn

Andra set:
Improvisation
Kjell Nordeson / Niklas Fite / Isak Hedtjärn



BARNKONSERT: FEM MYROR – JAZZVERSIONEN
25.05.2024, 13:00 (12:00)
26.05.2024, 13:00 (12:00)
26.05.2024, 15:00 (14:30)
Fasching,
Kungsgatan 63, 11122 Stockholm

Bengt Ernryd – trumpet & komposition
Kristin Amparo – vokal
Alex Zethson – piano
Vilhelm Bromander – kontrabas
Anna Lund – trummor

150/100 KR + SERVICEAVGIFT



Tropiques
25.05.2024, 20:00
Fasching,
Kungsgatan 63, Stockholm, 11122 Sweden

Goran Kajfeš – Trumpet, Synth,
Alexander Zethson – Piano, Synth
Johan Berthling – Kontrabas
Johan Holmegard – Trummor,
Josefin Runsteen – Fiol
Leo Svensson Sander – Cello

300/250/150 KR + SERVICEAVGIFT



BANG AND HOWL: - Inställt!
25.05.2024, 20:00 (19:30)
Nya Perspektiv, Klubb 19,
Slottsgatan 19, 722 11 Västerås

Casey Moir (AU/SE) – voice/efx
Ryan Packard (UK/SE) – drums/percussion

Entré: 150 kr, studerande 100kr.
Entré för medlemmar: 130 kr / studerande 80 kr
Medlemsavgift: 20kr/år



ARTHROPODA - Fotoutställning med bilder av John Hallmén
- 26.05.2024
Nacka konsthall,
Dieselverkstaden, Marcusplatsen 17, 131 54 Nacka

En fotoutställning med extrema närbilder av insekter från vår närmiljö - Nacka reservatet och runt om i Nacka.

https://johnhallmen.se/

https://www.nacka.se/valfard-samhallsservice/kulturhusetdieselverkstaden/kampanjwebb-nyhetslista/2024/04/arthropoda/



Liam Grant / Jon Collin
26.05.2024, 18 - 20:30
Larrys Corner
Grindsgatan 35, 11857 Stockholm

Liam Grant – solo 12-string guitar

Jon Collin – solo guitar / nyckelharpa

120 / 100:-



FLEN
26.05.2024, 20:00
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

Andreas Lundblom - trumpet
Marius Zeeberg - saxofoner
Olle Lannér Risenfors - kontrabas
Kristian Remnelius - trummor

70:- / set



Olle Lannér Risenfors Kvartett: konsert och skivinspelning
28.05.2024, 19-21 (insläpp 18:30)
Rönnells Antikvariat,
Birger Jarlsgatan 32, 114 29 STOCKHOLM

Marius Zeeberg - sax
David Stener - piano
Olle Lannér Risenfors - kontrabas
Nils Agnas - trummor

Entré: 100 kr (inget förköp)



Mattias Risbergs Mining XL
29.05.2024, 20:00
Fasching,
Kungsgatan 63, Stockholm, 11122 Sweden

Eva Lindal - fiol,
Sten Sandell - röst o liveelektronik,
Fredrik Ljungkvist - träblås,
Mattias Risberg - klaviaturer o kompositioner,
Morgan Ågren - trummor,
Mattias Ståhl - mallets,
David Stackenäs - gitarr,
Stina Hellberg Agback - harpa,
Josefin Runsteen - fiol,
Per Texas Johansson - träblås,
Jennie Abrahamson - sång,
Dan Berglund - bas.
Susana Santos Silva - trumpet,
Mats Äleklint - trombon,
Leo Svensson Sander - cello

300/250/150 KR + SERVICEAVGIFT



Stockholms Saxofonkvartett
30.05.2024, 18.00 - 20.00
Fullerstaparken
Fullersta gårdsväg, 141 35 Huddinge

framför Fullersta Gård konsthall

Fri entré



Joel Haag Kvintett
30.05.2024, 19:00
Omnikvariatet
Dragarbrunnsgatan 53, 753 20 Uppsala

Joel Haag – gitarr
Adrian Åsling Sellius – altsax, klarinett
Pelle Westlin – tenorsax, klarinett
Björn Petersson – kontrabas
Anton Jonsson – trummor




Juni 2024



Skogen
2.06.2024, 19:00
Khimaira
Sofiagatan 1, 116 40 Stockholm

(1:a set: Sebastien Branche: ts + elektronik;
2:a set: Skogen:
Henrik Olsson: perc; Finn Loxbo: g; Eva Lindal: vi; Stina Hellberg Agback: harpa; Leo Svensson Sander: cello; Magnus Granberg: p; Erik Carlsson: perc; Anna Lindal: vi; Petter Wästberg: objects, contact microphones, mixing board)



FRIM #53 på Krematoriet
5.06.2024, 19:00 (18.30)
Krematoriet
Tussmötevägen 191, 122 64 Enskede

200kr/150kr (medlemmar)
Arrangör: FRIM-Stockholm
Förboka: elinforkelid@gmail.com

Milton Öhrström 
solo (p)

Rahma Quartet:
Rasha Ragab (Egypt- Munich based): Voice- text selection- performance
Werner Dafeldecker: (Austria-Berlin): Double Bass
Christoph Nicolaus (Germany-Munich): Stone Harp
Lucio Capece: (Argentina- Berlin): Bass Clarinet-Composition

Space:
Lisa Ullén piano
Elsa Bergman double bass
Anna Lund drums



Lars-Göran Ulander (as), Johan Berthling (b), Anton Jonsson (dr)
6.06.2024, 20:00
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

70:- / set



Fire! Orchestra
7.06.2024, 20:00
Fasching
Kungsgatan 63, Stockholm, 11122 Sweden

Mats Gustafsson – barytonsaxofon, flöjt
Delphine Joussein – flöjt, elektronik
Susana Santos Silva – trumpet
Goran Kajfeš – trumpet
Mats Äleklint – trombone, sousafon
Heiða Karine Jóhannesdóttir – tuba
Fredrik Ljungkvist – klarinett och tenorsaxofon
Mette Rasmussen – altsaxofon
Anna Högberg – altsaxofon
Lars-Göran Ulander – altsaxofon
Julien Desprez – gitarr
Martin Hederos – fender rhodes, orgel
Alexander Zethson – keyboards
Johan Berthling – kontrabas
Juan Romero – slagverk
David Sandström – sång, trummor
Blanche Lafuente – trummor, elektronik
Mikael Werliin – ljud

350/300/175 KR + SERVICEAVGIFT



Tobo Kulturfest
8.06.2024, 13:00
Tobo Kulturhus
Tierpsvägen 23, Tobo

Konstfrämjandet Uppland arrangerar i samarbete med Tobo Kulturfest och Region Uppsala en gratis bussresa Uppsala–Tobo
t o r.

Tobo Kulturfest bjuder in till en rejäl konstfest som varar hela dagen och kvällen. Här kan du uppleva utställda verk, workshop och performance. Mat och dryck finns att köpa. Ett detaljerat schema över akterna kommer.

För bussresa:
Det är gratis men biljett krävs!
Samling hållplats E3 på Stationsgatan i Uppsala.
Bussen avgår kl 13.00 och kommer åter till Uppsala kl 21.00.

Det går också att åka tåg mellan Uppsala och Tobo, Kulturhuset ligger på gångavstånd.

Kontakt kring bussresan:
Johanna Uddén, verksamhetsledare: 0705-646697

Boka din bussbiljett här!

Deltagande konstnärer:
Elgaland-Vargaland
Phil Thomas
Lovisa Johansson
Peter Johansson
Leif Jacobsson
Monika Höll
Martin Åhlund
Kent Tankred
gustaf broms
Jenny Sunesson

LIVE:
Helena Jureén
Raimonda Ziukaité
Hanna Wildow
Sten Sandell
PRZ
Pär Thörn
Amit Sen
Katarina Björn Eriksson
Anna-Karin Brus
Goran Kajfes med Christer Bothén
Mats Gustafsson
Charlie Norrman
Hybris Healers

Video lounge - Stan Brakhage, Roi Vaara, Nigel Rolfe, Hollie Miller
Aktivitet för unga: Rum för Uppfinnelse med Kajsa G Sjölén

Lite oklarheter när det gäller tider.
https://uppland.konstframjandet.se/aktuellt/tobo-kulturfest
säger fest från kl 12 till kl 24.
13.00–21.00 ser ut att gälla tider från / till Uppsala och bussresan tar c:a 60 minuter vad det verkar, dvs på plats från kl 14 till kl 20.
Alternativ är mälartåget som tar c:a 30 minuter och det sista tillbaks till Uppsala efter kl 23.



Pelle Westlin sax, David Bennet sax, Mats Dimming b, Andreas Pettersson dr
8.06.2024, 20:00
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

70:- / set



Fire! Orchestra
8.06.2024, 21:30
UKK - Sal D
Uppsala Konsert & Kongress
Vaksala torg 1, 753 75 Uppsala

Mats Gustafsson – barytonsaxofon, flöjt
Delphine Joussein – flöjt, elektronik
Susana Santos Silva – trumpet
Goran Kajfeš – trumpet
Mats Äleklint – trombone, sousafon
Heiða Karine Jóhannesdóttir – tuba
Fredrik Ljungkvist – klarinett och tenorsaxofon
Mette Rasmussen – altsaxofon
Anna Högberg – altsaxofon
Lars-Göran Ulander – altsaxofon
Julien Desprez – gitarr
Martin Hederos – fender rhodes, orgel
Alexander Zethson – keyboards
Johan Berthling – kontrabas
Juan Romero – slagverk
David Sandström – sång, trummor
Blanche Lafuente – trummor, elektronik
Mikael Werliin – ljud

Ståplats
360 / 270 kr



Ivonne Fuchs, Jonny Axelsson, Eva Ström, Ylva Q Arkvik, Paulina Sundin
9.06.2024, 18:00
Khimaira
Sofiagatan 1, 116 40 Stockholm

Föranmälan obligatorisk: https://khimaira.se/kontakt.html
Inträde 120:-
Insläpp genom trapphuset mellan 17.45-18.00

Sångcykeln ”Jag såg ett träd” är baserad på dikter ur Eva Ströms senaste diktsamling med samma namn och framförs för första gången i sin helhet på Khimaira.
Verket är skrivet för mezzosopran, slagverk och elektroakustisk musik (EAM) av tonsättarna Ylva Q Arkvik och Paulina Sundin.
Denna sångcykel består av fem tonsatta dikter som framförs av mezzosopranen Ivonne Fuchs och slagverkaren Jonny Axelsson. Författaren Eva Ström medverkar och läser en sjätte dikt.



Sunyatakvartetten spelar John Cage, Steve Reich och Laurie Anderson
14.06.2024, 19-21 (insläpp 18:30)
Rönnells Antikvariat,
Birger Jarlsgatan 32, 114 29 Stockholm

Entré 150:-, förköp finns på Rönnells.

Sunyatakvartetten:
Gaianeh Pilossian, violin
Ophelia Kamkar, violin
Andreas Westerdahl, viola
Ruth Spargo, cello

John Cage (1912-94)
String Quartet in Four Parts (1950)
  1. Quietly Flowing Along – Summer
  2. Slowly Rocking – Autumn
  3. Nearly Stationary – Winter
  4. Quodlibet – Spring

Steve Reich (1936)
Different Trains (1988)
  1. America – Before the War
  2. Europe – During the War
  3. After the War

Laurie Anderson (1947)
Shutter Island (2017)
  1. Shutter Island
  2. Crystal
  3. Airy

John Cage (1912-94)
4.33 (1952)

Förköp på Rönnells eller ordnas via mail till info@ronnells.se. ”Biljetterna” skrivs upp på en lista, inga pappersbiljetter finns.
(Läs svarsmailet noga! Biljetterna betalas enligt instruktioner där. Och Swisha aldrig utan att först ha fått bekräftelse på att du har en reserverad plats.)
Begränsat antal platser!



Philip Glass Ensemble
14.06.2024, 20:00
UKK - Stora salen
Uppsala Konsert & Kongress
Vaksala torg 1, 753 75 Uppsala

Program
Glassworks (1981)
I. Opening
II. Floe
III. Islands
IV. Rubric
V. Façades
VI. Closing

Paus

Rescue from Satyagraha (1979)
Funeral from Akhnaten (1983)
Photographer, Act III (1983)

Medverkande
Michael Riesman – musikalisk ledare, keyboard, piano
Lisa Bielawa – röst, keyboard
Dan Bora – ljud
Peter Hess – saxofoner, klarinett
Ryan Kelly – ljud
Mick Rossi – keyboard
Sam Sadigursky – saxofon, klarinett, flöjt
Andrew Sterman – flöjt, saxofon

645 / 485:-



Nils Berg träblås, Niclas Skagstedt p, Mauritz Agnas b, Konrad Agnas dr
16.06.2024, 20:30
Glenn Miller Café
Brunnsgatan 21A, 111 38 Stockholm

70:- / set



Installation och performance med Viola Yip och Nolan Lem
18.06.2024, 18:00
Goethe-Institut Stockholm
Bryggargatan 12A, 111 21 Stockholm

Pris: Fri entré. Anmäl dig på eventbrite.se

Viola Yip presenterar en ny version av sitt verk Liminal Lines, en förkroppsligad elektronisk performance med en egentillverkad klänning bestående av ljudkablar som återger ett elektromagnetiskt återflöde.

Nolan Lems nya platsspecifika verk Double Blind kan beskådas under hela sommaren i bibliotekets fönster. I detta verk uppmuntras sex stora persienner att dansa genom de naturliga rytmer och rörelser som finns i deras design. Deras rörelser översätts till ljud som sänds ut i hela biblioteket.

Senare under kvällen följer en paneldiskussion med konstnärerna, modererad av journalisten Mats Almegård (på engelska).



Alexandra Spence (Australien) & Mattias Hållsten
27.06.2024, 20:00 (19:00)
Hökarängens Antikvariat och Skivbörs
Pepparvägen 4A, 123 56 Stockholm

Entré: 100 kr


Juli 2024



Youssou N’Dour et Le Super Étoile De Dakar
9.08.2024, 20:30
UKK - Sal D – Ståplats
Uppsala Konsert & Kongress
Vaksala torg 1, 753 75 Uppsala

Ordinarie: 595 kr
Student/ungdom: 445 kr
MHV: 445 kr



Frim-festival
22.08.2024
23.08.2024
24.08.2024
Fylkingen
Gröna Stugans väg 2, 127 35 Skärholmen

T-bana: Bredäng



The Electrics + gäster
30.08.2024, 19:30
31.08.2024, 19:30
Sångbolaget
Skolvägen 10, 121 32 Enskede

Axel Dörner tp,
Sture Ericson sax,
Joe Williamson b,
Raymond Strid dr

+ ?



GUSH & Lokomotiv Konkret
3.09.2024, 20:00
Fasching
Kungsgatan 63, Stockholm, 11122 Sweden

GUSH:
Mats Gustafsson – tenor och sopransax
Sten Sandell – piano och röst
Raymond Strid – trummor

Lokomotiv Konkret:
Tommy Björk – trummor/slagverk;
Dror Feiler – rörblås och live elektronik;
Sören Runolf – elgitarr, cello och live elektronik

300/250 KR + SERVICEAVGIFT



ANNA HÖGBERG EXTENDED ATTACK
14.10.2024, 20:00
Fasching
Kungsgatan 63, Stockholm, 11122 Sweden

Anna Högberg – altsaxofon,
Niklas Barnö – trumpet,
Elin Forkelid – tenorsaxofon,
Maria Bertel – trombon,
Per Åke Holmlander – tuba,
Dieb 13 – turntables,
Lisa Ullén – piano,
Finn Loxbo – gitarr och såg,
Elsa Bergman – kontrabas,
Gus Loxbo – kontrabas och såg,
Anna Lund – trummor,
Dennis Egberth – trummor

300/250/150 KR + SERVICEAVGIFT


Kontakt

If you want to be in the calendar, please write to:
frimcalendar@gmail.com
booking requests & general enquiries:
frim@frim-stockholm.se
FRIM Mailing List